HOVEDSPONSORER
VEB’s kampprogram




Bold- og tøjsponsor



Facebook



03.11.2011
Tre VEB-spillere videre til kvartfinalerne i Tyskland

Eric Pang viser stor styrke i turneringen Bitburger Open i Tyskland. Torsdag eftermiddag kvalificerede VEB-spilleren sig til kvartfinalerne efter en sikker sejr i to sæt over Joachim Persson, Greve.

Eric Pang mødte allerede i første runde farlige Scott Evans, som er førstesingle i Gentofte. Også her vandt VEB-spilleren ubesværet i to sæt. Det gjorde han ligeledes i anden runde, hvor han besejrede en tysker.

I kvartfinalerne, der spilles fredag, skal Eric Pang møde Dmytro Zavadsky fra Ukraine.

VEB har også Thomas Laybourn med i turneringen i Tyskland. Han jagter sammen med Kamilla Rytter Juhl vigtige point til verdensranglisten i håbet om at kvalificere sig til OL i London.

Laybourn og Juhl er ligeledes videre til kvartfinalerne efter to sejre.

Jie Yao - VEB's nye damesingle - skal i kvartfinalerne møde Tine Baun. Det bliver spændende at se, hvad VEB-spilleren kan stille op med Danmarks bedste på spindesiden.

Resultater fra Tyskland

I Hungarian International, hvor VEB også har flere spillere med, er Camilla Sørensen foreløbig den eneste, som har været i aktion, og hun vandt sin første kamp.

Resultater fra Ungarn

VEB spiller i næste uge to ligakampe. Tirsdag kommer Team Aarhus på besøg i Arena Nord, og torsdag gælder det Gentofte ude.






VEB's kampprogram i sæsonen 2025/2026:

Grundspillet:
Tirsdag 2. september
Skovshoved - VEB

Torsdag 4. september
VEB - Hvidovre

Tirsdag 30. september
VEB - Greve

Tirsdag 4. november
VEB - Højbjerg/Via Biler

Torsdag 6. november
Team Skælskør/Slagelse - VEB

Tirsdag 9. december
VEB - Værløse

Kampene hjemme mod Solrød Strand og ude mod Gentofte spilles i 2026. Datoerne fastsættes senere.

VEB's hjemmebane
Her træner VEB


Design and powered by IdeFA Gruppen