HOVEDSPONSORER
VEB’s kampprogram




Bold- og tøjsponsor



Facebook



30.01.2008
DM-lys som til en rockkoncert - palmerne er på plads

DM begynder torsdag kl. 12.00. Afbud fra Peter Gade eller ej. DM skal spilles, og hele onsdagen blev det arbejdet ihærdigt i Arena Nord.

Sådan så der ud i Arena Nord onsdag kl. 17.06. På dette tidspunkt var lyset endnu ikke blevet hejst op.

Mest imponerende var det at følge opsætningen af lys i arenaen. Det virkede mere som om, at et stort rocknavn var på vej til Frederikshavn.

Det lys, som normalt bruges i Arena Nord, skal slet ikke tændes under DM-stævnet. DBF foretrækker at lave lyset selv. Det betyder bl.a., at der er helt mørkt på tilskuerpladserne.

I foyeren havde medarbejdere fra Frederikshavn Kommune travlt med at flytte et stykke af byens berømte palmestrand ind. Her vil kommunen under hele DM-stævnet være på plads med personale.

Det er også her, at www.elitebadminton.dk sidder og arbejder, så vi kan fortælle alle badmintoninteresserede, hvordan det går i Frederikshavn.

I Badmintonhallen, som ligger under samme tag som Arena Nord, var det en helt almindelig onsdag. U/11-spillerne trænede, som de plejer, fra kl. 17-18. Badmintonhallen bruges som opvarmningshal under DM. Rune Ulsing var første mand, som meldte sin ankomst. Han dukkede op ved 18-tiden.




VEB's kampprogram i sæsonen 2026/2027:

Grundspillet:

Tirsdag 15. september
VEB - Odense

Fredag 18. september
Værløse - VEB

Tirsdag 22. september
Solrød Strand - VEB

Torsdag 24. september
VEB - Gentofte

Tirsdag 1. december:
VEB - Skovshoved

Torsdag 3. december
Hvidovre - VEB

Tirsdag 15. december
Greve - VEB 

Kampene mod Højbjerg og KBK spilles i 2027. Datoerne følger senere.

 

 

VEB's hjemmebane
Her træner VEB


Design and powered by IdeFA Gruppen