16.10.2017
Beiwen Zhang stiller op i Odense med frisk sejr fra Dutch Open
VEB's Beiwen Zhang varmede op til Danisa Denmark Open ved at genvinde sin titel i Dutch Open. I finalen vandt hun sikkert i to sæt over Michelle Lie fra Canada.
VEB havde endnu en spiller med i finalen i Holland, men Jacco Arends tabte sammen med Selena Piek i to tætte sæt.
Nu drager badmintonkaravanen videre til en af de allerstørste turneringer i verden, Danisa Denmark Open, som afvikles fra tirsdag til søndag i denne uge.
Denmark Open er en Super Series-turnering og har en præmiesum på $ 750.000. Og selvfølgelig kommer hele verdenseliten, så det er en præstation bare at komme ind i hovedturneringen.
Næsten hele VEBs ligahold stiller til start, og lodtrækningen har formet sig således:
Herresingle – Kvalifikation 1. runde:
Raul Must – Mark Caljouw, Holland – Tirsdag kl. 10.20 WR: 53-47 Indbyrdes opgør: 0-1
Victor Svendsen – Parupalli Kashyap, Indien – Tirsdag kl. 11 WR: 99-46 Indbyrdes opgør: 0-0
Zvonimir Durkinjak – Wei Nan, Hong Kong – Tirsdag kl. 11 WR: 79-50 Indbyrdes opgør: 0-0
Damesingle – 1. runde:
Beiwen Zhang – Minatsu Mitani, Japan – Onsdag kl. 11.15 WR: 11-20 Indbyrdes opgør: 1-2
Herredouble – Kvalifikation 1. runde:
Lasse Mølhede/Oliver Leydon-Davis – Jeppe Bay/Rasmus Kjær – Tirsdag kl. 12.20 WR: 96-105 Indbyrdes opgør: 0-0
Jacco Arends/Ruben Jille – Nikolaj Overgaard/Mikkel Mikkelsen – Tirsdag kl. 13.40 WR: 46-375 Indbyrdes opgør: 0-0
Damedouble – Kvalifikation 1. runde:
Clara Nistad/Amanda Högström – Line Nørgaard/Josephine van Zaane – Tirsdag kl. 13.40 Indbyrdes opgør: 0-0
Mixdouble - Kvalifikation:
Lasse Mølhede/Line Nørgaard – Scott Evans/Amanda Högström – Tirsdag kl. 9.00
Mixdouble - 1. runde:
Cheryl Seinen/Robin Tabeling – Vinder af Kvalifikationspulje 1 – Onsdag kl. 9.00
Vi krydser fingre for alle VEB-spillere – held og lykke.